a1e1  

 

www.f2e2-ogretmen.com

 
 
    Ana Sayfa /

 

 

 

Bu sayfa 2594 kez görüntülenmistir.

İleri Hesap Makinesi Destekli Laboratuvar

(CBL:Calculator based Laboratory)

 

 

cbl2
Şekil 2. CBL 2

 

CBL 2 veya LabPro, Grafik Hesap Makinesi veya İleri Hesap Makineleri ile fiziksel olayları algılayan sensörlerin bağlantılarını sağlayan bir veri toplama arabirimidir. Veri toplama problarının bağlandığı üç analog (CH1, CH2 ve CH3) ve bir dijital (DIG/SONIC) kanalı vardır.

CBL 2 üç tuşa ( butona )sahiptir. Bunların adı ve işlevi şunlardır:
Transfer Tuşu (Butonu): CBL 2 ve ona eklenen Grafik Hesap Makinesi arasında hesap makinesi yazılım uygulamaları veya  programlarının transferini (iletimini) başlatır.
Hızlı Kurma Tuşu (Quick Set–Up Butonu): CBL 2’nin belleğine depolanmış herhangi veriyi siler. Sonra takılan sensörlerin bulunduğu kanalları kimlik bilgileri (sensör tipleri) için kontrol eder ve verileri toplamak için onları hazırlar. Hesap makinesi kullanılmayıp yalnızca sensörlerle çalışıldığında bu buton kullanılır.
Başlatma/Durdurma Tuşu (Start/Stop Butonu): Quick Set –Up için örneklemeyi başlatır.
CBL 2’ de aynı zamanda üç tane LED bulunmaktadır:
Kırmızı LED : Bir hata koşulunu gösterir.
Sarı LED      : CBL 2’nin veri örneklerini toplamaya hazır olduğunu gösterir.
Yeşil LED     : CBL 2’nin veri topladığını gösterir.

CBL 2, ilköğretim matematik ve fen, biyoloji, kimya, fizik ve lise matematiğinde veri toplama cihazı olarak kullanılır. CBL 2 (LabPro), mevcut 40’tan fazla sensör ile veri toplar.

LabPro (CBL2) nin Bilgisayar ve İleri Hesapmakinesi ile kullanım demosu

 

Mobil Bilim Laboratuvarı

 


Şekil 3. NOVA5000

 

Nova5000 veri toplama arabirimi geniş bir Nova probeware dizisi bağlayabileceğiniz dört adet porta sahiptir. Ayırıcı kablolaları kullanarak aynı anda sekiz adet sensörü bağlayabilirsiniz. Ayrıca, Nova tarafından sağlanan bağdaştırıcıyı kullanarak Nova5000’de kullanmak için 20’den fazla vernier sensör bağlanabilir.

 

Nova5000, ÇokluLab for PC yazılımı yoluyla bağımsız bir veri toplama arabirimi olarak PC bilgisayarınıza doğrudan bağlanabilir. Nova5000’in bu şekilde kullanılması, daha hafif ÇokluLab CE sürümünde tamamı kullanılamayan MultLab işlevselliğinin tam aralığından faydalanmanızı sağlar.
Nova5000 veri kaydedicinin ÇokluLab for PC yazılımı üzerinden çalıştırılması esnasında daha geniş analiz, grafik çizimi ve video aktiviteleri ile diğer birçok özellikleri yerine getirebilirsiniz.

Nova5000'ne çeşitli yazılımlar yükleyerek el bilgisayarı olarakta kullanabilirsiniz.