Emre'nin Oyuncak Kamyonu

Gökhan bu yıl lise birinci sınıfa gidecekti. Henüz yaz tatili bitmemişti. Sıcak bir Ağustos günüydü. Sabahtan beri romanını okumaktan gözleri yorulmuştu. Kardeşi Emre ile biraz eğlenmek istedi. Emre'nin bahçede oynadığını öğrendi. Biraz sonra Emre ve arkadaşlarının yanına gitti. Kardeşi Gökhan'dan epey küçüktü.

Emre oyuncak kamyonu ile oynuyordu. Arkadaşlarş çevreden buldukları taşları kamyona koyuyorlardı. Emre de yükü eğimli bir yoldan taşıyıp, sabit bir noktaya bırakıyordu. Gökhan onları uzunca bir süre gözledi ve sonra aşağıdaki soruları kendisine sormaya başladı.

Applet'in Kullanımı: Bu Java appleti eğik düzlemde sabit hızlı hareketi ve temsil eden kuvvetleri göstermektedir. 

"Reset" düğmesi blokları baþlangıç pozisyonuna getirmektedir (resmin dışında). Diğer iki düğme ile simülasyonu başlatıp, durdurabilir ve devam ettirebilirsiniz. Seçilen düğmeye bağlı olarak, bu applet, gerekli kuvveti veya ağırlık kuvveti vektörünün iki bileşenini (düzleme paralel ve dik), dik kuvveti, sürtünme kuvvetini ve hareket için gerekli olan kuvveti okuyabileceğiniz bir yaylı terazi gösterecektir. 

Eğimin açısı, bloğun ağırlığı ve sürtünme katsayısı belirli limitler içinde değiştirilebilir. Applet sözü edilen kuvvetlerin büyüklüğünü hesaplayacaktır.

 

 
TeDeLE-2006
Fizik Appletleri
(MENÜ)

URL: http://www.walter-fendt.de/ph14e/inclplane.htm